Choď na obsah Choď na menu
 


http://portal.gov.sk/UCSR/Erby/B/504238%20Borsky_Mikulas_e.gif

 

     B  O  R  S  K  Ý      M  I  K  U  L  Á  Š    

...srdce Záhoria.
Obec zakotvená v priesypoch pieskov, chrbtom podopretá o majestátny a tajuplný záhorský bor. Ked sa víchry záhoria do kaderavej hrivy borovíc, rozšepocú sa o kadečom dávnom a slávnom, čo zažili v histórii, s koreňmi hlboko vrastenými do rodnej zeme, takže trpezlivo a odhodlane znášali spoločne s ludmi v ich lone všetko dobré i zlé, čo prinieslo čas.
Velkomoravská ríša sa rozpadla, uhorskí králi a rakúski cisári prichádzali a odchádzali, ale bor a Borský Mikuláš trval a rástol, stále trvá a rastie, bude trvať a rásť
– žijúc svoj jedinečný a neopakovatelný život v dejinách.

 

 

 

 

                         Orientačná mapa obce Borský Mikuláš

 

 

Borský Mikuláš je obec na Slovensku v okrese Senica. Obec vznikla zlúčením dvoch pôvodných obcí Borského Mikuláša a Borského Petra v roku 1975.

 

Obsah

 

 

Založenie obce 

Prvá zmienka o nej pochádza zo 14. storočia. V neskoršej dobe sa sem pristahovali habáni, ktorých pripomína časť obce zvaná Habány.

 

časti obce 

  • Mikuláš
    • Smuha
    • Za mostom
  • Peter
    • Struha
  • Habány

 

 

Rodáci 

 

 

Významné stavby 

V obci je rímskokatolícky Kostol svätého Mikuláša z roku 1753, kaplnka svätej Márie Magdalény a v časti obce Borský Peter je kostol svätých Petra a Pavla.

Rodný dom básnika Jána Hollého svojim zariadením dokumentuje prostredie, v ktorom sa básnik narodil, prežíval svoje detstvo a kam sa aj v neskorších obdobiach vracal ako študent a kňaz. Objekt je kultúrnou pamiatkou.

   

Vodné plochy 

Jazero pieskovňa miestne nazývané Pískareň

 

Vodné toky 

Mestom preteká rieka Myjava